– Sok mondandóm van. Legutóbb 2019-ben találkoztunk, így jó, hogy újra együtt lehetünk – kezdte Orbán Viktor miniszterelnök Tusnádfürdőn, a tusványosi szabadegyetemen tartandó beszédét. A miniszterelnök hozzátette: amióta legutóbb találkoztunk, a világ nagyot fordult. – Három éve egy bizakodó és optimista tábornak lehettünk a tagjai. Azóta a bizonytalanság, a háború és a veszélyek évtizedébe léptünk – rögzítette.
Három megrendülést idézett fel a kormányfő: a koronavírust, a háborút, valamint azt, hogy a hidegháború többé nem térhet vissza.
Orbán Viktor elmondta, a legfontosabb tanács a szerénység és az alázat, ezekkel a szavakkal kérte, hogy fogadják a hallgatók a szavait. Mint mondta, az adatok tükrében a világ egyre jobb helynek tűnik, pedig mi ennek az ellenkezőjét érezzük. A várható élettartam 80 év, a gyermekhalandóság harmadára csökkent, az alultápláltság 15 százalékos, a szegénységben élők aránya már csak 15 százalék, az írástudók aránya a világon 90 százalék, a heti munkaórák száma ma 40 óra, a szabadidő 30 óráról 40 órára nőtt – sorolta a miniszterelnök.
A hírek tónusa egyre sötétebb
Az általános hangulat alapján azonban a világ egyre rosszabb hely, a hírek tónusa egyre sötétebb. A kormányfő feltette a kérdést, lehetséges volna-e, hogy emberek milliói egyszerűen félreértik, hogy mi történik velünk?
A kormányfő megfejtése a jelenségre, hogy alapvetően nyugati életérzésből fakad ez a rosszkedv, a nyugati civilizáció ereje, teljesítménye, tekintélye és cselekvőképessége fogyóban van.
– A nyugati világ anyagi és hatalmi visszaszorulását látjuk manapság – jelentette ki. A többi civilizáció is modernizálódott, a kínai, az ortodox és maga az iszlám is, a rivális civilizációk átvették a nyugati technológiát és pénzügyi rendszert, de a nyugati értékeket eszük ágában nincsen.

– Ennek ellenére a Nyugat saját értékeit akarja terjeszteni, amit más civilizációk megalázónak éreznek – fogalmazott. Úgy folytatta, a világ többi része rájött, hogy azért kell modernizálódni, hogy ellent tudjanak állni a Nyugatnak.